niedziela, 13 lutego 2011

Kredyt i pożyczka pozabankowa

Z udzielaniem pożyczek kojarzą nam się przede wszystkim banki, które mają w swojej ofercie kredyty hipoteczne, samochodowe czy gotówkowe. Jednak aby zaciągnąć kredyt w takiej instytucji, potrzebne są różnego rodzaju dokumenty od pracodawców potwierdzające wysokość dochodów, stałe zatrudnienie, a także wyciągi z kont bankowych i mnóstwo innych zaświadczeń.

Każda osoba, która ubiega się o kredyt, jest także sprawdzana w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) pod kątem terminowości spłat poprzednich zobowiązań (oraz rachunków). Dlatego też nie wszyscy, którzy chcieliby wziąć pożyczkę, przechodzą przez gęste sito bankowej weryfikacji. Jeśli także odmówiono nam przyznania kredytu, to nie powinniśmy się jednak martwić, ponieważ pożyczek udzielają także inne, pozabankowe instytucje. Różnią się one od zwykłych banków tym, że są firmami prywatnymi i są nastawione głównie na pomoc osobom, które nie mogą otrzymać bankowego kredytu. Z pożyczek pozabankowych korzystają zatem osoby wpisane jako dłużnicy do rejestru BIK-u, bezrobotni lub osoby bez stałej pracy. Do otrzymania pożyczki w takiej instytucji jedynym potrzebnym dokumentem jest ważny dowód osobisty. Można ją również zaciągnąć poprzez Internet lub wysyłając SMS, a wtedy skontaktuje się z nami doradca finansowy, który pomoże we wszystkich czynnościach.

Kwoty, o które możemy się ubiegać, są zazwyczaj mniejsze niż te, które moglibyśmy pożyczyć od banku, ale tą niedogodność rekompensuje wygoda i szybkość rozpatrywania wniosku. Także takie pożyczki są zazwyczaj wyżej oprocentowane, jednak jest to związane z faktem, że pozabankowe instytucje finansowe biorą na swoje barki o wiele większe ryzyko niespłacenia danego zadłużenia przez kredytobiorcę niż zwykłe banki. Możemy w nich wziąć zarówno chwilówki, jak i większe pożyczki gotówkowe, których wysokość będzie uzależniona od naszych możliwości spłaty. W zależności od wybranej opcji, pożyczkę będziemy mogli otrzymać albo na konto bankowe, albo odebrać ją bezpośrednio w siedzibie instytucji, która nam jej udzieliła. Raty spłacamy również w podobny sposób: przelewem na konto lub gotówką. Niektóre firmy proponują także swoim klientom możliwość dojazdu do nich i osobistego odbierania rat. Jak przy każdej pożyczce, także przy takiej musimy pamiętać o regularnym spłacaniu zadłużenia, ponieważ w przeciwnym wypadku będziemy musieli się liczyć z finansowymi karami za niedotrzymanie warunków zawartych w umowie. Podsumowując, pożyczki pozabankowe są dzisiaj jednymi z najczęściej wybieranych, ponieważ oferują możliwość błyskawicznego otrzymania gotówki i do ich przyznania potrzebujemy tylko dowodu osobistego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz