piątek, 13 maja 2011

Koszt pożyczki gotówkowej


Pożyczka gotówkowa. Zło konieczne, czy szansa na zastrzyk gotówki? Niejedna osoba zastanawia się jaka odpowiedź na tak postawione pytanie jest bliższa prawdy. Powodem takich dylematów są koszty, które należy ponieść przy spłacie tego rodzaju zobowiązań. Zasadą bowiem jest, że koszty są. Niestety często są zbyt wysokie.

Z tego powodu można określić części pożyczek jako zło konieczne, choć należy jednak dodać, że większość z ich wiąże się z opłatami, które są wysokie, ale akceptowalne. Różnice w cenach pożyczek związane są z wieloma czynnikami. Wszystko zależy od firmy, które ich udzielają, od rodzaju pożyczki. Najdroższe? W mojej ocenie najdroższą jest pożyczka bez BIK. Ryzyko, jakie ponoszą firmy pożyczkowe udzielając takich pożyczek jest znaczne, do biur bowiem trafiają ludzie ze złą historią kredytową a więc zadłużeni, lub ci, którzy długów nie posiadają, ale zdarzało się, że nie spłacali swoich zobowiązań w termie. Firmy pożyczkowe doskonale wykorzystują ten fakt, dyktując wysokie koszty pożyczek. Zdarza się wtedy, ze człowiek, który spłaci kilka rat kredytu i przerwie regulowanie należności, w przeliczeniu oddaje całą kwotę pożyczek. Firma nie zarabia – chociaż pozostałą kwotę odzyskać może w procesie windykacji – ale i nie traci.

Drugą grupa pożyczek, które często są bardzo kosztowne, to pożyczki, o które mogą ubiegać się osoby nie posiadające stabilnej sytuacji finansowej. Koronnym przykładem jest pożyczka na dowód. Wystarczy dowód osobisty i – o czym się nie wspomina – dokumenty potwierdzające zarobki, aby cieszyć się pożyczoną gotówką. Nie jest sprawdzany rejestr BIK, często nie jest potwierdzana prawdziwość dokumentów dotyczących zarobków, jednym słowem pożyczkę może otrzymać wielu klientów, którzy jej mieć nie powinni. Odsetek niespłaconych pożyczek jest znaczny, więc normą jest zawyżanie kosztów wszystkich pożyczek, tak aby nie powodować strat firmy.

Koszty pożyczki są odpowiedzią na ilość niesolidnych klientów firm pożyczkowych i częściowo na popularność tej formy pozyskiwania gotówki. W mojej ocenie, przez długi czas koszty pożyczek nie spadną. Może jednak tak być, że dodatkowe opłaty zmienią swoją nazwę, czy przeznaczenie, ale dla klienta nie zmieni się nic. Wciąż będzie musiał ponosić takie, a nie inne koszty. Warto więc uważnie analizować wszystkie oferty i jeśli decydować się na pożyczkę to koniecznie taką – w miarę możliwości najkorzystniejszą. Wbrew pozorom jeszcze takie istnieją. Istotne jest jednak to, aby pod płaszczykiem niskich kosztów pożyczki nie było niepotrzebnych haczyków w jej umowie, co czasami się zdarza. Warto więc czytać, liczyć i wybierać – ale korzystnie. Da się to zrobić.

Więcej o kosztach kredytów i pożyczek przeczytasz w artykule: koszt kredytów i pożyczek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz