Przejdź do głównej zawartości

Oprocentowanie i inne koszty pożyczek bez BIK


Pożyczki bez BIK przeznaczone są dla osób, którym bank odmówił udzielenia kredytu ze względu na złą historię kredytową. W takim wypadku wiele osób udaje się do instytucji parabankowych, które zwyczajnie tej historii nie sprawdzają i wypłacają pożyczki w zasadzie wszystkim, nawet osobom będącym na „czarnej liście” BIK. Niestety pominięcie danych z tak ważnej instytucji jak BIK, wiąże się z dużym ryzykiem. A za ryzyko, jak wiadomo, ktoś musi zapłacić.

Pożyczki bez BIK w instytucjach innych niż banki należą do najdroższych produktów finansowych jakie możemy spotykać na polskim rynku. Jest to o tyle ciekawe, że ich nominalne oprocentowanie wynosi 15 - 20%, czyli… tyle samo albo nawet mniej niż w bankach! Wysokość odsetek jest jednak złudna, ponieważ służy jedynie ominięciu tzw. ustawy antylichwiarskiej, która ustala maksymalne oprocentowanie pożyczek na poziomie 21% w skali roku. Żeby zarobić więcej, firmy pożyczkowe wplatają więc w umowę pożyczki dodatkowo opłaty, o których nie zawsze informują.

Zaciągając pożyczki bez BIK prócz oprocentowania czekają nas zatem opłaty tj. prowizja za udzielenie pożyczki, koszty przeróżnych ubezpieczeń czy opłata za obsługę domową. W wielu instytucjach dwie ostatnie pozycje są obowiązkowe i nie można z nich zrezygnować, gdyż rezygnacja jest równoznaczna z tym, że firma nie udzieli nam pożyczki.

Łącząc wszystkie koszty w całość, roczny koszt pożyczek bez BIK wynosi od 60 do nawet grubo ponad 100 procent (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – RRSO). Dla porównania, kredyty gotówkowe w najdroższych bankach cechują się RRSO na poziomie 30 – 40%.

Na szczęście każda umowa pożyczki musi informować klienta o wszystkich opłatach z nią związanych oraz zawierać prawdziwy poziom RRSO. Warto więc się z tym zapoznać i to jeszcze zanim cokolwiek podpiszemy. Bo potem będzie już za późno i oddamy pożyczkodawcą dużo więcej niż pożyczyliśmy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pieniądze na samochód – skąd je wziąć i o czym pamiętać?

Kupno samochodu, niezależnie od tego czy jest nowy czy używany, to zawsze wydatek i transakcja pełna emocji. No bo umówmy się, każdy kolejny zakup samochodu, to zawsze pozytywne wydarzenie, w końcu ludzie czują więź ze swoimi pojazdami. Może to być zarówno auto z salonu, jak i takie, które ma już swojego właściciela i zostaje sprzedane na rynku wtórnym. W obu tych przypadkach, musimy się liczyć z tym, że trzeba będzie zapłacić za te „cztery kółka”. Mówi się, że najlepiej jest kupować samochód za gotówkę. Trudno ocenić, skąd taka popularność tego zdania, zważywszy na fakt, że mało kogo stać dzisiaj na wyłożenie gotówki i kupno samochodu od ręki. Częściej, ludzie decydują się na pobranie różnych kredytów i pożyczek, dzięki którym dopiero kupują auto. No właśnie, biorąc pod uwagę, jak rozległym rynkiem jest dziś branża pożyczkowa, uzyskanie środków, które mają służyć kupnie auta, jest nie tak trudnym zadaniem. Na pierwszy rzut oka, może się to wydawać ciężka misja, ale w rzeczywistośc

Czy warto zaciągać kredyt na dowód?

Mitów na temat kredytów i pożyczek jest bez wątpienia całe mnóstwo. Warto jednak kierować się rzeczywistymi informacjami, nie zaś plotkami, wyssanymi z palca. W przypadku kredytu gotówkowego, udzielanego w wielu przypadkach wyłącznie  w oparciu o dokument tożsamości, sprawa nie jest skomplikowana. Jak wspominałam w poprzednich postach kredyt  na dowód jest jedynie sposobem ułatwienia formalności. Pożyczkobiorca nie musi zdobywać dokumentacji, a cały proces przyznania kredytu trwa dosłownie kilka minut. Czy wato więc zaciągać tego typu zadłużenia? Czy przypadkiem nie są one bardziej kosztowne od tych zwyczajnych, na które potrzeba więcej czasu?  Z pewnością podwyższone opłaty za udzielenie wsparcia finansowego są cechą pożyczek pozabankowych i ogólnie wszystkich, występujących pod hasłem "bez BIK". W przypadku jednak kredytu na dowód, banki nie nakładają dodatkowych opłat (zazwyczaj) - tak naprawdę jest to kredyt jak każdy inny, tyle, że ze znacząco ułatwioną procedurą. Co wię

Social Lending, porównanie - czyli gdzie pożyczać najlepiej.

Po przedstawieniu wielu cech portali, zajmujących się pożyczkami społecznościowymi, najlepszym co można i należy zrobić to zestawić je ze sobą. Ten proces można właśnie obserwować, na powyższej tabeli - kolorem żółtym został wyróżniony portal sekrata.pl, który wydaje się najkorzystniejszy zarówno pod względem opłat, jak i samym udostępnieniem pożyczek dla osób ze złą historią kredytową. Kolor czerwony przedstawia natomiast najmniej atrakcyjną zakrę, oferującą nie tylko ogromne inwestycje w samą pożyczkę, jak i wiele zabezpieczeń, uniemożliwiających korzystanie z niej osobom ze złą przeszłością finansową. Nie da się jednak ukryć, iż inwestorzy właśnie w tym portalu czuć mogą się najbezpieczniej, obowiązkowe stało się bowiem zweryfikowanie bardzo wielu danych. Dla inwestorów oczywiście najbardziej i najmniej atrakcyjne portale, plasować się będą inaczej. Jeśli jednak chodzi o pożyczkobiorcę, to zaciąganie pożyczki w zakrze mija się z celem, chyba, że trafi się świetną okazję. W moim mni