środa, 4 maja 2011

Pożyczki pozabankowe bez BIK dla ludzi z długami?

Polacy nie należna do narodów najbardziej zadłużonych, jednak dystans jaki dzieli nas między bogatym zachodem szybko nadrabiamy. Pożyczamy pieniądze na wszystko i wszędzie. Potrzebujesz nowego TV? Pożyczasz w banku. Potrzebujesz nowego komputera? Pożyczkach w innym banku. Marzy ci się nowy dom bądź mieszkanie? Zaciągasz kredyt hipoteczny na 20,25 lub 30 lat i żyjesz z na hipotece. Oto zachodni model finansowania, który przeciętny Polak pochuchał tak samo jak frytki z McDonalda.

Co w sytuacjach w których nie wszystko toczy się tak jak sobie zaplanowałeś? Utrata pracy czy jakakolwiek inna tragedia, która spowoduje, że nie zapłacisz na czas rat kredytu skazuje Cię na tzw. zły wpis w Biurze Informacji Kredytowej (popularnie BIK).

BIK przechowuje wszystkie informacje dotyczące historii kredytowej i na ich podstawie dokonuje punktowej oceny potencjalnego kredytobiorcy. Niska punktacja oznacza że: kredytu w banku nie otrzymasz. Dane w BIK przechowywane są przez 5 lat, nawet po uregulowaniu należności.

Co może zrobić osoba mają złą historię kredytową?
Może skorzystać z pożyczek pozabankowych lub pożyczek prywatnych. Należy być świadomym faktu, że do bazy BIK mają dostęp jedynie banki i SKOK’ki przez co wszystkie firmy pozabankowe oferują przysłowiowy: kredyt bez biku.

Dlaczego nie jest tak pięknie jak by wydawać się mogło?
Pożyczki pozabankowe bez sprawdzania przeszłości kredytowej w BIK są drogie. Bardzo drogie! Pożyczasz 1000zł i oddajesz 2000zł. To najnormalniejsza normalność i standard. Jeżeli firma chce Ci pożyczyć pieniądze na niewiarygodnie korzystnym oprocentowaniu typu 5-10% to znaczy, że najprawdopodobniej chce Cię oszukać i pieniędzy nigdy nie zobaczysz.

Uważaj na umowy!
Jedyną prawdę powie: umowa. Nie sugeruj się opiniami w Internecie, które w większości przypadków zostały stworzone przez pracowników firm udzielających pożyczki (lub firmy zleciały to podwykonawcą). Czytaj umowę od pierwszej do ostatniej litery. Jeżeli czegoś nie zrozumiałeś to pytaj i drąż temat do końca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz