Przejdź do głównej zawartości

Czym jest pożyczka? ABC Kredytobiorcy - cz.1.

Często w naszym życiu zdarzają się sytuacje, w których trudno związać koniec z końcem. Wówczas sięgamy po kredyt bądź pożyczkę, tak czy inaczej zadłużając się. Jeśli zatem naprawdę nie mamy innego wyjścia, warto chociaż dokonać tego z głową. Aby więc ułatwić poszukiwanie informacji oraz pomóc podjąć różne decyzje przyszłym Kredytobiorcom, przedstawię przed Wami serię postów, które odpowiedzą na wszystkie podstawowe pytania, dot. tego tematu. Będzie to małe kompendium wiedzy, zawierające wszystko co wiedzieć trzeba zanim zaciągnie się dług. 

Czym jest pożyczka? 

Zacząć muszę od tego, iż mimo że kredyt i pożyczka często są pojęciami używanymi wymiennie, oznaczają dwie różne rzeczy. Przede wszystkim pożyczka, wszelkie swe uwarunkowania znajduje w Kodeksie Cywilnym, a udzielić jej może praktycznie każdy. Stronami umowy pożyczki mogą być więc osoby fizyczne, osoby prawne, a nawet jednostki organizacyjne, takie jak spółki jawne czy wspólnoty mieszkaniowe, nie posiadające zatem osobowości prawnej. Jeśli chodzi o samą umowę, tu również przepisy pozostawiają dużą dowolność, może być ona sporządzona zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej. Zakłada się jednak, iż pożyczki, których przedmiot przekracza 500 zł, winny być poparte umową w formie dokumentu. Jasnym jest oczywiście, że najlepszym rozwiązaniem, w przypadku każdej sumy, jest umowa, złożona na piśmie - znacząco ułatwia ona ewentualne postępowania sądowe. Kolejną sprawą, dla której przepisy nie są zbyt konkretne, jest czas trwania umowy. Zasadniczo, umowa pożyczki musi zostać zawarta na czas określony, nie ma jednak żadnych konkretnych wytycznych, co do długości okresu jej trwania. Dla obu stron, szczególnie dla pożyczkobiorcy, korzystnym będzie mimo wszystko precyzyjne określenie daty spłacenia ów zadłużenia. Uzasadnię to tym, iż w przypadku nieokreślenia terminu spłaty, pożyczkobiorca ma obowiązek zwrócenia całości zadłużenia, w terminie 6 tygodni, od dnia wypowiedzenia umowy pożyczki. 
Równie ważnym aspektem, będącym często wyznacznikiem tego, gdzie zaciagamy zadłużenie, jest oprocentowanie. W myśl przepisów, pożyczka nie musi być odpłatna, niestety w większości przypadków jest. Praktycznie każdy pożyczkodawca pragnie otrzymać wynagrodzenie za udostępnienie swoich pieniędzy komuś nierzadko obcemu. Wynagrodzenie to zwykle podawane jest właśnie w postaci oprocentowania, a zatem procentowej części kwoty pożyczki, która należy się pożyczającemu. Oprocentowanie, jak łatwo zauważyć, podawane jest większości w skali rocznej. Istotnym jest także fakt, że od pewnego czasu w Polsce obowiązywać zaczęły "odsetki maksymalne", o czym będę pisać w kolejnych postach. 
Na koniec, chciałabym zwrócić uwagę jeszcze na jedną, bardzo istotną kwestię, która być może powinna pojawić się słowem wstępu. W przypadku pożyczki - w przeciwieństwie do kredytu - udzielający pożyczki, zobowiązuje się za sprawą umowy,  (art.720-724 Kodeksu Cywilnego) przenieść na własność biorącego pożyczkę jej przedmiot, którym swoją drogą mogą być nie tylko pieniądze, ale również produkty, surowce itp. 
Te podstawowe informacje o pożyczce, umożliwią rozróżnienie jej od kredytu, co spowoduje, że jasne będzie jakie mamy zobowiązania, a jakie prawa zaciągając ją. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pieniądze na samochód – skąd je wziąć i o czym pamiętać?

Kupno samochodu, niezależnie od tego czy jest nowy czy używany, to zawsze wydatek i transakcja pełna emocji. No bo umówmy się, każdy kolejny zakup samochodu, to zawsze pozytywne wydarzenie, w końcu ludzie czują więź ze swoimi pojazdami. Może to być zarówno auto z salonu, jak i takie, które ma już swojego właściciela i zostaje sprzedane na rynku wtórnym. W obu tych przypadkach, musimy się liczyć z tym, że trzeba będzie zapłacić za te „cztery kółka”. Mówi się, że najlepiej jest kupować samochód za gotówkę. Trudno ocenić, skąd taka popularność tego zdania, zważywszy na fakt, że mało kogo stać dzisiaj na wyłożenie gotówki i kupno samochodu od ręki. Częściej, ludzie decydują się na pobranie różnych kredytów i pożyczek, dzięki którym dopiero kupują auto. No właśnie, biorąc pod uwagę, jak rozległym rynkiem jest dziś branża pożyczkowa, uzyskanie środków, które mają służyć kupnie auta, jest nie tak trudnym zadaniem. Na pierwszy rzut oka, może się to wydawać ciężka misja, ale w rzeczywistośc

Czy warto zaciągać kredyt na dowód?

Mitów na temat kredytów i pożyczek jest bez wątpienia całe mnóstwo. Warto jednak kierować się rzeczywistymi informacjami, nie zaś plotkami, wyssanymi z palca. W przypadku kredytu gotówkowego, udzielanego w wielu przypadkach wyłącznie  w oparciu o dokument tożsamości, sprawa nie jest skomplikowana. Jak wspominałam w poprzednich postach kredyt  na dowód jest jedynie sposobem ułatwienia formalności. Pożyczkobiorca nie musi zdobywać dokumentacji, a cały proces przyznania kredytu trwa dosłownie kilka minut. Czy wato więc zaciągać tego typu zadłużenia? Czy przypadkiem nie są one bardziej kosztowne od tych zwyczajnych, na które potrzeba więcej czasu?  Z pewnością podwyższone opłaty za udzielenie wsparcia finansowego są cechą pożyczek pozabankowych i ogólnie wszystkich, występujących pod hasłem "bez BIK". W przypadku jednak kredytu na dowód, banki nie nakładają dodatkowych opłat (zazwyczaj) - tak naprawdę jest to kredyt jak każdy inny, tyle, że ze znacząco ułatwioną procedurą. Co wię

Pożyczka Duet - SKOK Jaworzno

Ostatnią już pozycją z oferty pożyczkowej SKOKU Jaworzno, którą omówię, będzie pożyczka Duet. Jest to produkt wyjątkowy, łączy w sobie bowiem zarówno linię pożyczkową, jak i pożyczkę mieszkaniową, pozwalając pożyczkobiorcy korzystać z jednego i drugiego jednocześnie.  Przede wszystkim pożyczka Duet sprawia, iż zaciągając ją otwieramy jednocześnie również linię pożyczkową o tej samej nazwie. Jej wysokość, może wynieść nawet tyle co samej pożyczki, a zatem mamy możliwość podwoić sumę przyznanej kwoty. Oprocentowanie obu tych produktów wynosi 17 % w skali roku, co być może w przypadku samej pożyczki jest liczbą wysoką, jednakże biorąc pod uwagę fakt obecności również linii pożyczkowej, procent nie wydaje się już tak duży. Łącząc ze sobą zarówno pożyczkę i linię, 17% wydaje się być oprocentowaniem uczciwym. Minimalną sumą, o jaką można wnioskować, w przypadku pożyczki Duet jest  10 tysięcy złotych, podczas gdy maksymalną staje się 200 tysięcy złotych. Warto również zaznaczyć, iż istnieje m