niedziela, 25 września 2011

Biuro Informacji Kredytowej

Po zapoznaniu się ze wszystkimi podstawowymi informacjami, dotyczącymi kredytu i pożyczki, warto zatrzymać się na chwilkę przy temacie BIKu. Przez wielu, instytucja ta, uważana jest za zmorę kredytobiorcy, utrudniająca, w już niekomfortowych zazwyczaj sytuacjach  zaciąganie zadłużenia - które swoją drogą, niejednokrotnie jest ostatnią deską ratunku. 
W rzeczywistości nie ma nic bardziej mylnego. Warto więc wiedzieć, czym naprawdę jest BIK, by móc świadomie korzystać z możliwości, jakie przed nami przedstawia. BIK jest to Biuro Informacji Kredytowej, które, jak sama nazwa wskazuje, przechowuje i zbiera informacje, dotyczące historii kredytowych. Tak można by określić pracę tej instytucji w skrócie. Dokładniej rozwijając temat, możemy powiedzieć, że zajmuje się ona gromadzeniem i przetwarzaniem informacji o zobowiązaniach klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw, zarówno banków, jak i SKOKów. Celowo powtarzam tutaj słowo informacje, ponieważ BIK ma na celu informowanie, a nie oczernianie. Warto mieć świadomość, że charakter przechowywanych informacji, zależy wyłącznie od kredytobiorcy. Kiedy składasz wniosek o kredyt w banku bądź SKOKU, a już na pewno, kiedy kredyt bądź pożyczkę zaciągasz, informacje, dotyczące ów zobowiązania trafiają do BIK. Znajdują się w nich Twoje dane osobowe oraz parametry długu - suma, daty, terminy spłat itd. Są to informacje neutralne, które w żaden sposób Cię nie obciążają, a kiedy zobowiązanie spłacisz terminowo, zgodnie z umową, informacje w BIK, przestaną być przechowywane. Możesz jednak udzielić zgody, by przetwarzano je dalej, co będzie dla Ciebie atutem, w przypadku kolejnych, zaciąganych przez Ciebie kredytów - wówczas, konkretny bank, będzie pewny, że jesteś dla niego wartościowym klientem, wiarygodnym i pewnym. Są również niestety sytuacje, kiedy zadłużenia nie są spłacane tak jak należy. Wówczas informacje o długach nie są pozytywne, a jednak prawdziwe. Co więcej są one przetwarzane bez naszej zgody i może trwać to aż pięć lat. Dane zarówno pozytywne, jak i negatywne, aktualizowane są raz w miesiącu, podczas trwania okresu kredytowego. 
Widać zatem wyraźnie, iż BIK jest instytucją neutralną, która ma na celu jedynie pomoc bankom i SKOKom w określaniu zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Kiedy ma on czystą kartotekę, bez żadnych spłaconych zobowiązań, jest on klientem świeżym, o którym bank nie ma możliwości wydać opinii, co sprawi jednocześnie, że kredyt może nie być przyznany w oczekiwanej wysokości. Jeśli natomiast historia kredytowa, prezentowana przez BIK jest pozytywna, klient taki ma nie tylko szansę na kredyt wyższy, ale również przyznany na lepszych warunkach. Dzięki udostępnianej przez BIK historii kredytowej, stajesz się bardziej wiarygodny dla banku - historia, jest najlepszą rekomendacją. Dlatego też udziel zgodę na przetwarzanie Twoich danych i zapamiętaj, że BIK może jedynie pomóc w zaciągnięciu zadłużenia, oczywiście jeśli Ty wywiązałeś się odpowiednio ze wszystkich poprzednich. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz