czwartek, 22 września 2011

Warunki uzyskania kredytu. ABC Kredytobiorcy cz. 8

Jak już zostało wspomniane we wcześniejszych postach, udzielenie kredytu przez bank, nie jest niczym innym, jak tylko pozostawieniem do dyspozycji kredytobiorcy odpowiedniej sumy pieniędzy. Kredytobiorca zaś ma obowiązek wykorzystać ją w taki sposób, jak mówi o tym umowa.
Uzyskanie kredytu nie dla wszystkich jest możliwe, należy bowiem spełniać wszystkie oczekiwania stawiane przez bank.

  • Przede wszystkim klient - kredytobiorca, musi prezentować zdolność kredytową, a więc prościej mówiąc, bank musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić raty, wraz z kosztami kredytu, jakimi jest prowizja i/lub odsetki.
  • Kredytobiorca musi przedstawić bankowi potwierdzenie możliwości pozyskiwania stałych przychodów i wpływów w przyszłości, przez odpowiedni okres czasu. Ma to oczywiście związek z punktem pierwszym - zabezpieczeniem banku, informacją, że kredytobiorca może i będzie mógł dług oddawać regularnie. 
  • Należy przedstawić również informacje, dotyczące innych zadłużeń, jeśli kredytobiorca je posiada, zbyt wysokie zadłużenie, spowodować może zakłócenie jego płynności finansowej, co również postawi pod znakiem zapytania spłacanie kredytu.
  • W wielu przypadkach, istotne jest przedstawienie zabezpieczenia, które z pewnością ułatwiają zaciągnięcie kredytu, niekiedy są to ruchomości, nieruchomości, bądź tzw. żyranci, poręczyciele. Ten punkt, w dużej mierze, w przypadku niektórych rodzajów kredytów, decyduje o wysokości kredytu, a nawet warunkuje jego zaciągnięcie. 
Warto mieć świadomość, że to jedynie ogólny zarys tego, jak wygląda weryfikacja potencjalnego kredytobiorcy, w rzeczywistości, posiadanie zdolności kredytowej, w żadnym razie nie zobowiązuje banku do udzielenia kredytu, choć w większości są one przyznawane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz