sobota, 15 października 2011

Social Lending - czyli pierwszy polski serwis pożyczkowy

Zanim kontynuować będę prezentację kolejnych ofert, dostępnych w bankach lub instytucjach finansowych, chciałabym zatrzymać się na interesującym pojęciu social lending'u, które najprościej mówiąc, prezentuje pożyczki społecznościowe. Gdybyśmy szukali odpowiedniej definicji tegoż terminu, moglibyśmy stwierdzić, iż są to różnorodne transakcje pożyczkowe, przebiegające bez udziału banków. Pożyczkobiorcy otrzymują pieniądze w zakresie konkretnej pożyczki od konkretnych inwestorów, którzy niekiedy bywają zwykłymi osobami, pragnącymi jedynie dorobić. Oczywiście pożyczkobiorca płacąc odsetki od zaciąganego zadłużenia, tworzy wynagrodzenie inwestora. W tym miejscu, dla przedstawienia właściwych i namacalnych możliwości tego typu pożyczek, chciałabym zatrzymać się na temacie serwisu kokos.pl . Poza nim istnieje w polskim internecie jeszcze kilka tego typu miejsc, o których mowa będzie później. 
Kokos, jak potocznie bywa nazywany ten portal, jest pierwszym tego typu miejscem. W oparciu o niego, użytkownicy mają możliwość zarówno pożyczać, jak i inwestować pieniądze. Możemy bowiem stać się pożyczkobiorcą bądź  inwestorem. Ze względu na charakter bloga, zajmę się teraz wyłącznie kwestią pożyczania za pomocą portalu. Aby proces ten był możliwy, musimy zarejestrować się w portalu. 

 1. Rejestracja.
 2. Wprowadzenie danych osobowych.
 3. Weryfikacja.

Rejestracja przebiega tak jak przy większości rejestracji - należy wpisać swoje podstawowe dane, ustanowić hasło i potwierdzić założenie konta, za pomocą wiadomości wysłanej na naszą skrzynkę mailową. Następnie jednak niezbędne jest uzupełnienie swoich danych w koncie na kokos.pl - będą to przede wszystkim imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu czy pesel oraz seria dowodu osobistego. Po wpisaniu wszelkich niezbędnych informacji, czeka przyszłego pożyczkobiorcę weryfikacja.  Ta polega na skontrolowaniu, sprawdzeniu prawdziwości podanych danych i niestety jest działaniem płatnym. Sami jednak decydujemy, które punkty ze wszystkich możliwych, chcemy zweryfikować. Każdy z nich, daje nam większą szansę na pożyczkę, działa mniej więcej na zasadzie powiększania, ulepszania naszej zdolności kredytowej. Poza tym zweryfikowanie niektórych danych, jest niezbędne do uzyskania możliwości starania się o pożyczkę, o czym będzie mowa w dalszej części. Jeśli jednak chodzi o dane weryfikacyjne, możemy przedstawić je w 11 punktach. 


 1. Rachunek bankowy - weryfikowany automatycznie przy przelewie za któryś z pozostałych punktów. Niezbędne jest jednak, by przelew został zrealizowany z konta, należącego do posiadacza konta Kokos. 
 2. Telefon komórkowy - koszt weryfikacji 5 zł - należy wpisać numer telefonu, następnie zapłacić za usługę, dalej wpisać kod z SMSa, który przysłany zostanie na wpisany na początku numer telefonu - weryfikacja ta aktualna będzie przez 365 dni.
 3. Weryfikacja KRD - 5 zł - weryfikacja polega na sprawdzeniu danych pożyczkobiorcy w Krajowym Rejestrze Długów BIG SA - aktualna przez 3 miesiące.
 4. Weryfikacja InfoMonitor- 5 zł - weryfikacja polega na sprawdzeniu danych pożyczkobiorcy w InfoMonitor BIG SA - aktualna przez 3 miesiące.
 5. Weryfikacja ERIF- 5 zł - weryfikacja polega na sprawdzeniu danych pożyczkobiorcy w Europejskim Rejestrze Informacji Finansowej BIG SA - aktualna przez 3 miesiące.
 6. Dowód osobisty- 5 zł - do zrealizowania weryfikacji, niezbędne jest przesłanie skanu obu storn dowodu osobistego na adres kontakt@kokos.pl, proces weryfikacji polega na sprawdzeniu, czy dane wprowadzone przez użytkownika, zgadzają się z przesłanym skanem. 
 7. Zatrudnienie - 9 zł - weryfikacja polega na skontaktowaniu się z pracodawcą drogą mailową bądź telefoniczną, pracowników kokos.pl.
 8. Adres zamieszkania - 9 zł - niezbędne przy tym punkcie jest podanie adresu zamieszkania, nie zaś zameldowania - weryfikacja polega bowiem na przepisaniu kodu, który przesłany zostanie listem tradycyjnym, na podany w danych adres.
 9. Weryfikacja rachunków - 5 zł - weryfikacja ta polega na sprawdzeniu w oparciu o przesłane rachunki, prawdziwości danych- imienia i nazwiska oraz adresu podanego w rachunkach.
 10. Allegro - 0 zł - weryfikacja polega na wpisaniu nazwy konta allegro, za jej sprawą użytkownicy kokos.pl, widzą ilość komentarzy, zdobytych na koncie allegro, co niewątpliwie zwiększa wiarygodność.
 11. Weryfikacja finansowa - 10 zł - weryfikacja ta trwa zdecydowanie najdłużej, polega ona na zweryfikowaniu zdolności finansowej przez specjalistów ze spółki OIL, niezbędne jest jednak odesłanie wypełnionego formularza użytkownika, który zostaje przesłany drogą mailową, po zamówieniu usługi. Ten punkt umożliwia zdobycie dodatkowego inwestora, którym może zostać sama spółka OIL. 
Dzięki dokonaniu, tych wszelkich czynności, użytkownik staje się bardziej wiarygodny, a inni użytkownicy - inwestorzy, chcą udzielać mu pożyczek. Warto pamiętać, że Kokos to miejsce, w którym nasza pożyczka zależy od ofert innych osób. 
Co więcej, w promocji, która trwa obecnie, można zweryfikować kilka z tych punktów - dowód osobisty, InfoMonitor, KRD, ERIF, konto bankowe - za jedyne pięć złotych wszystkie, co rzeczywiście jest wartościową zniżką. 

Jeśli chodzi o możliwości pożyczania, można dokonać tego za pomocą wystawienia aukcji, bądź znajdując inwestora. Pierwsza opcja polega na stworzeniu licytacji, praktycznie takiej, jak na portalach typu allegro. Pożyczkobiorca określa jaką sumę pragnie pożyczyć, jaką ratę jest w stanie spłacać oraz przez jak długi czas, ma zamiar oddać całość. Zainteresowani inwestorzy mają możliwość składać oferty, a pożyczka dochodzi do skutku wówczas, gdy jej suma zostanie zebrana. Wartościowym faktem jest to, iż pragnąc pożyczyć 2000 zł, nie musimy czekać na jedną osobę, może zgłosić się do nas 5 osób, które pożyczą nam przykładowo, po 400 zł. Aukcja jest o tyle korzystnym rozwiązaniem, że sami ustalamy ile pieniążków chcemy oddawać i jakie oprocentowanie nam odpowiada. By jednak można było ją założyć, niezbędne jest zweryfikowanie punktów zaznaczonych wyżej na czerwono
Pozostaje jednak druga możliwość, znalezienie inwestora. Ten sposób nie jest trudny, wystarczy przeszukać oferty inwestorów, dostępne na stronie i znaleźć nam tę, która nam odpowiada. Niekiedy oprocentowanie ustalane przez nich nie jest aż tak wysokie, poza tym dla osób bez pracy i bez większych możliwości kokos, staje się jedyną opcją. Warto jednak pamiętać, że inwestor ustanawia w swej ofercie minimum weryfikacyjne, które spełnić musi pożyczkobiorca, by mógł udzielić mu wsparcia finansowego. Zobowiązuje on więc chętnych do zweryfikowania niektórych danych, by mieć większą pewność komu pożycza swoje pieniądze. Zazwyczaj inwestorzy oczekują weryfikacji dowodu osobistego oraz miejsca zamieszkania, co wydaje się być rozsądne i zrozumiałe. 
Przy każdej z pożyczek, którą pragniemy zaciągnąć, możemy zadeklarować wykupienie również ubezpieczenia, co zwiększa naszą wiarygodność, a także zapewnienie inwestora o spłacie zadłużenia.  O tym jednak, więcej informacji pojawi się w kolejnych postach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz