poniedziałek, 23 sierpnia 2010

Kredyt na dowód, pożyczka od ręki jak to się ma do BIK?

Wszyscy, którzy biorą kredyt sprawdzani są w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Czym jest tak tajemnicza instytucja, jakie ma prawa i dlaczego banki, a nawet firmy dające pożyczki straszą nas, gdy nie spłacamy w terminie takich zobowiązań.

Co to jest BIK?

Biurze Informacji Kredytowej jest instytucją stworzoną wg. ustawy o prawie bankowym, która mówi że banki oraz bankowe izby gospodarcze mogą tworzyć instytucje gromadzące, przetwarzające oraz udostępniające informacji, stanowiących tajemnicę bankową w zakresie, w jakim informacje te są potrzebne w związku z wykonywaniem czynności bankowych. Mało tego mogą tez udostępnić instytucją dającym kredyt informacje o wierzytelnościach raz o obrotach i stanach rachunków bankowych w zakresie, w jakim informacje te są niezbędne w związku z udzielaniem kredytów, pożyczek pieniężnych, gwarancji bankowych i poręczeń.

Jak to się ma do kredytu na dowód?

Kredytów mogą udzielać wyłącznie banki. Innym podmiotom gospodarczym podejmującym się próby oferowania czynności zarezerwowanych dla banków (w tym kredytu) grozi ukaranie grzywną do 5 mln zł lub karą pozbawienia wolności do lat trzech.

W takim razie kredyt na dowód może byc udzielany tylko przez bank, a więc jak mówi zapis w regulaminie BIK może on sprawdzić nasza historię kredytową. Sprawa jest jasna. Jeżeli chcemy otrzymać taką pomoc musimy liczyć się z tym, że bank sprawdzi nas pod każdym kątem. Takie kredyty udzielane są stałym klientom banku, gdyż można przeprowadzić całą procedurę sprawdzania bardzo szybko, jeżeli mamy konto w innym banku też nie musimy się przejmować gdyż właśnie BIK udostępni bankowi odpowiednie informacje.

Gorzej jeżeli mamy lub mieliśmy problemy ze spłatą kredytu i dostaliśmy odmowę w banku. Wtedy do gry wchodzą firmy pozabankowe, które z wyższym oprocentowaniem udzielają pożyczek na dowód i chwilówek.

Firmy pozabankowe, a ewidencja w BIK.

Firmy takie udzielają, ryzykownych dla nich, pożyczek ludziom ze złą historią kredytową. Dlatego też wymagają od nas więcej pieniędzy przy spłacie, to dla nich gwarancja, że zarobią, nawet jeżeli ktoś im nie odda na czas pieniędzy.

Firmy te udzielają pożyczek zgodnie z Kodeksem Cywilnym, a wiec nie mają prawa do wglądu w ewidencje BIK. Ich pracownicy pytają jednak klientów przed udzieleniem pożyczki o sytuacje w BIK tym samym weryfikując wstępnie klientów. Daje im to większa pewność. Co możemy zrobić w takiej sytuacji, gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę? Jeżeli mamy złą historię kredytową, możemy podać im jakie tylko chcemy informacje, gdyż w żaden sposób nie mogą być zweryfikowane przez taką firmę.

Podsumowując. Przy zaciąganiu popularnego kredytu na dowód, musimy liczyć się ze sprawdzeniem przez bank naszej historii w BIK. Tylko banki mają prawo takie coś sprawdzać. W przypadku firm pozabankowych takie pytanie jest zwykłym pytaniem, na które możemy odpowiadać wg. własnych potrzeb, gdyż prawo chroni nasze informacje kredytowe przed takimi instytucjami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz