sobota, 17 września 2011

Rodzaje kredytów. ABC Kredytobiorcy - cz.3.

Wszelkie hasła, które widzimy na ulicach, ulotkach czy w telewizji, są w większości przypadków jedynie chwytem reklamowym, mającym na celu zwrócenie naszej uwagi na dany kredyt. Chciałabym zaznaczyć, iż nazwy kredytów, które tworzą banki, nie są ich właściwym podziałem. 
Tak jak w przypadku pożyczek, wymieniać możemy w zasadzie wyłącznie ich nazwy (pożyczka na święta, pożyczka bez BIK, pożyczka od ręki itp.), to w kwestii kredytu, istnieje rzeczywista możliwość ich pogrupowania. Przedstawię pięć sposobów klasyfikacji, według których, łatwe będzie omówienie najczęściej spotykanych kredytów. 
Pierwszą kategorią jest podział podstawowy - ze względu na walutę kredytu. I tak, spotkamy się z kredytem złotówkowym oraz dewizowym. Ten drugi, jak łatwo się domyśleć, udzielany jest w walucie zagranicznej, przeliczonej jednakże na złotówki. Jego zaletą jest przede wszystkim (zwyczajowo) niższe oprocentowanie, niż kredytów złotówkowych. 
Kolejnej klasyfikacji, możemy natomiast dokonać na podstawie okresu wykorzystania oraz spłaty kredytu. Wówczas wymienimy kredyty krótkoterminowe, udzielane maksymalnie na rok, średnioterminowe, których okres wykorzystania i spłaty, znajduje się w przedziale od roku do lat trzech i na koniec kredyty długoterminowe, udzielane na okres powyżej trzech lat. 
Łatwo dokonać podziału również w oparciu o przeznaczenie kredytu. Tutaj wymienimy więc kredyty na działalność gospodarczą, w których znajdą się kredyty obrotowe oraz inwestycyjne, a także kredyty dla ludności, czyli inaczej konsumpcyjne. To właśnie na te natykamy się najczęściej. 
Możemy również przedstawić kredyt lombardowy oraz hipoteczny, które to ukazują klasyfikację w oparciu o sposób zabezpieczenia zaciąganego zadłużenia
Ostatnią, natomiast najbardziej rozbudowaną klasyfikacją, będzie ta, uwzględniająca formę kredytu. Tutaj znajdą się kredyty w rachunku bieżącym, w rachunku kredytowym, dyskontowy, akceptacyjny, a także leasing i faktoring. Jeśli chodzi o zadłużenia udzielane w rachunku bieżącym, dzielą się one na kredyt płatniczy, który udzielony zostanie ze względu na chwilowy brak środków na rachunku oraz kredyt otwarty, który jest krótkoterminowym kredytem odnawialnym. 
Tak kształtuje się pokrótce podział kredytów, dostępnych w Polsce. W następnych postach, postaram się jak najbardziej przybliżyć najczęściej spotykane i pożądane ich rodzaje, odkrywając wszelkie ich tajniki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz