Przejdź do głównej zawartości

Rodzaje kredytów. ABC Kredytobiorcy - cz.3.

Wszelkie hasła, które widzimy na ulicach, ulotkach czy w telewizji, są w większości przypadków jedynie chwytem reklamowym, mającym na celu zwrócenie naszej uwagi na dany kredyt. Chciałabym zaznaczyć, iż nazwy kredytów, które tworzą banki, nie są ich właściwym podziałem. 
Tak jak w przypadku pożyczek, wymieniać możemy w zasadzie wyłącznie ich nazwy (pożyczka na święta, pożyczka bez BIK, pożyczka od ręki itp.), to w kwestii kredytu, istnieje rzeczywista możliwość ich pogrupowania. Przedstawię pięć sposobów klasyfikacji, według których, łatwe będzie omówienie najczęściej spotykanych kredytów. 
Pierwszą kategorią jest podział podstawowy - ze względu na walutę kredytu. I tak, spotkamy się z kredytem złotówkowym oraz dewizowym. Ten drugi, jak łatwo się domyśleć, udzielany jest w walucie zagranicznej, przeliczonej jednakże na złotówki. Jego zaletą jest przede wszystkim (zwyczajowo) niższe oprocentowanie, niż kredytów złotówkowych. 
Kolejnej klasyfikacji, możemy natomiast dokonać na podstawie okresu wykorzystania oraz spłaty kredytu. Wówczas wymienimy kredyty krótkoterminowe, udzielane maksymalnie na rok, średnioterminowe, których okres wykorzystania i spłaty, znajduje się w przedziale od roku do lat trzech i na koniec kredyty długoterminowe, udzielane na okres powyżej trzech lat. 
Łatwo dokonać podziału również w oparciu o przeznaczenie kredytu. Tutaj wymienimy więc kredyty na działalność gospodarczą, w których znajdą się kredyty obrotowe oraz inwestycyjne, a także kredyty dla ludności, czyli inaczej konsumpcyjne. To właśnie na te natykamy się najczęściej. 
Możemy również przedstawić kredyt lombardowy oraz hipoteczny, które to ukazują klasyfikację w oparciu o sposób zabezpieczenia zaciąganego zadłużenia
Ostatnią, natomiast najbardziej rozbudowaną klasyfikacją, będzie ta, uwzględniająca formę kredytu. Tutaj znajdą się kredyty w rachunku bieżącym, w rachunku kredytowym, dyskontowy, akceptacyjny, a także leasing i faktoring. Jeśli chodzi o zadłużenia udzielane w rachunku bieżącym, dzielą się one na kredyt płatniczy, który udzielony zostanie ze względu na chwilowy brak środków na rachunku oraz kredyt otwarty, który jest krótkoterminowym kredytem odnawialnym. 
Tak kształtuje się pokrótce podział kredytów, dostępnych w Polsce. W następnych postach, postaram się jak najbardziej przybliżyć najczęściej spotykane i pożądane ich rodzaje, odkrywając wszelkie ich tajniki. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pożyczki na dowód, czy warto

Dla banków są dwa typy ludzi., ci którzy potrafią spłacić kredyt i oni go dostają, oraz ci którzy przez jakieś trudne sprawy finansowe, nie są wypłacalni, to grupa o podwyższonym ryzyku kredytowym. Sprawa jest prosta, kiedy ci pierwsi przychodzą do banku dostają go bez przeszkód. Może nie trwa to jak w reklamach 15 minut, a czasem może przedłużyć się do kilku dni, z uwagi na sprawdzenie historii kredytowej i jeśli takiej klient jej nie posiada uruchamiany jest dział decyzyjny, ale dostają go. Kto do tej grupy należy? Ci którzy zarabiają, to raz, oraz ci nie istniejący w ewidencji Biura Informacji Kredytowej jako dłużnicy niespłacający kredytu. Nie oszukujmy się, pożyczki na dowód w bankach udzielane są tylko stałym klientom, którzy mieli już konta w tym , lub innym banku, od kilku miesięcy i nie figurują w BIK jako niewypłacalni. A co z drugą grupą? Dla tych ludzi powstały firmy, udzielające tzw. pożyczek gotówkowych. Firmy te biorąc wielkie ryzyko udzielają pożyczek wysoko...

Co może grozić osobie, która zalega ze spłatą kredytu?

Wiele osób zaciągając zobowiązania kredytowe, nie jest do końca świadomych ewentualnych konsekwencji, które pociąga za sobą zaburzenie płynności spłaty kredytu. Takie opóźnienie i przestój w spłacaniu pożyczek jest dotkliwe zarówno dla osób prywatnych, jak też przedsiębiorców, którzy biorą kredyty na firmę. Jeżeli firma ma kłopot ze spłacaniem kredytu, konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Jeśli bowiem dojdzie do wpisania na listę KRD, przed osobą w tej bazie zamykają się bardzo poważne furtki . Przykładem może być zablokowanie możliwości zakupów ratalnych czy pobrania innych pożyczek bankowych. Z usług Krajowego Rejestru Dłużników korzysta wiele firm, na przykład operatorzy telekomunikacyjni ścigający wierzycieli, a także firmy leasingowe, które wspierają firmowe działalności. Bardzo dotkliwym faktem, który wiąże się z wpisaniem na tę listę jest to, że informacja o obecności w bazie może być jawna nawet przez okres 10 lat. Jeżeli więc ktoś stanął wobec zaburzenia płynności...

Co musimy wiedzieć o pozabankowych formach pożyczek?

Na rynku produktów finansowych możemy dzisiaj zaobserwować bardzo dużą różnorodność. Tyczy się to rozmaitych ofert kredytowych, pożyczek, a także kont oszczędnościowych czy atrakcyjnych lokat. Obok ofert, które mają do zaproponowania działające na naszym rynku banki, coraz częściej możemy obserwować innego typu oferty pomocy kredytowej. Różnej maści pożyczki pozabankowe są dostępne niemal w całym kraju, możemy spotkać zarówno stacjonarne biura, które zajmują się udzielaniem takich pożyczek, a także skorzystać z usług firm, które udzielają pożyczek przez Internet. Jeżeli chcemy zdecydować się na pozabankową formę pożyczki, musimy uważać na kilka kwestii. Po pierwsze, warto dokładnie wczytać się w to, jakich dokumentów będziemy potrzebować, aby dostać pieniądze. Czasem wystarczy jedynie dowód osobisty, ale możemy być także poproszeni o przedstawienie zaświadczenia o dochodach z ostatnich trzech miesięcy. Następna, równie ważna kwestia, to zapoznanie się z warunkami spłaty. Chodzi tu z...