Przejdź do głównej zawartości

Kredyt konsolidacyjny- ostatnie koło ratunkowe dla zadłużonych

W ostatnich czasach coraz częstszą praktyką wśród Polaków jest zaciągane kredytów konsumpcyjnych bez żadnej wizji spłaty takich zobowiązań. Wszystko przez rozbuchane potrzeby napędzane przez media, ale także ze względu na dość ciężką sytuację, w jakiej tkwi przeciętny Polak. Przeciętny Polak za przeciętną pensję może kupić zdecydowanie mniej dóbr konsumpcyjnych niż chociażby Niemiec czy nawet Hiszpan. Z drugiej jednak strony media atakują nas wizją życia klasy średniej. Standardem jest posiadanie samochodu, kilku odbiorników telewizyjnych, nowej lodówki i wczasy raz do roku, najlepiej w jakimś zagranicznym miejscu. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że nie wszystkich na to stać. Wielu stwierdzi jednak, że to nie problem. Od czego są w końcu kredyty?
Bierzemy pierwszy kredyt na samochód, drugi na zakup nowej lodówki lepszej niż ma sąsiad, kolejną po to by wyjechać na zagraniczne wczasy. W efekcie budzimy się pewnego piękna dnia i zdajemy sobie sprawę, że nasz budżet domowy nie chce się domknąć, a zewsząd atakują nas bankowe monity z upomnieniem o dokonanie wpłaty. Najgorsze co w takiej sytuacji można zrobić, to unikać kontaktu z przedstawicielem banków. W ten sposób dług nie zniknie, bank o nas na pewno będzie pamiętał. Gdy masz poważne problemy ze spłatą kolejnych rat, powinieneś zastanowić się nad konsolidacją wszystkich dotychczasowych kredytów i wyczerpanych limitów na karcie kredytowej. Konsolidacja jest szczególnie korzystna gdy poprzednie zobowiązania zaciągnąłeś na bardzo złych warunkach. Czym jednak właściwie jest konsolidacja?
Przywykło się mówić, że konsolidacja kredytów jest ostatnim kołem ratunkowym dla najbardziej zadłużonych konsumentów. Konsolidacja to zamiana kilku zobowiązań kredytowych w jedną pożyczkę ( więcej o konsolidacji kredytów przeczytasz na: http://pozabankowiec.pl/1464/najciekawsze-kredyty-konsolidacyjne-sezonu/). Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że konsolidacja jest tak jakby kredytem refinansowanym. Zaciągamy bowiem nowy kredyt by spłacić poprzednie zobowiązania. Czy konsolidacja jest opłacalna?
Konsolidacja jest opłacalna ale pod pewnymi warunkami. Najlepiej gdy kredyt konsolidacyjny jest w istocie kredytem hipotecznym. Każdy kto miał do czynienia z ofertą kredytową banków, wie doskonale, że najdroższe są kredyty gotówkowe. Oprocentowanie w ich przypadku wynosi nawet kilkanaście procent. W przypadku kredytów hipotecznych nie przekracza ono 10 %. Kredyt konsolidacyjny będzie więc korzystny gdy za jego pomocą chcemy spłacić wysoko oprocentowane kredyty gotówkowe i wyczerpane limity na karcie kredytowej. Różnica w oprocentowaniu będzie naprawdę spora. Ponadto kumulując wszystkie pożyczki w jedną główną uzyskamy inne korzyści. Zamiast dokonywać kilka przelewów i jednocześnie kilku opłat za te przelewy, wykonujemy w miesiącu tylko jeden przelew. Kredyt konsolidacyjny to doskonała okazja by uzyskać nowe, lepsze warunki spłaty zobowiązania. Możemy wydłużyć okres kredytowania i w ten sposób uzyskamy mniejsza miesięczną ratę. Wydłużenie okresu kredytowania przełoży się jednak na większe oprocentowanie. Czy jednak kredyt konsolidacyjny zawsze jest opłacalny?

Kredyt konsolidacyjny nie zawsze się opłaca. Jedną z takich sytuacji są niekorzystne umowy wcześniejszych zobowiązań. Banki za przedwczesną spłatę zobowiązania za pomocą kredytu konsolidacyjnego, może nałożyć na nas karne opłaty. W efekcie pieniądze, które zyskalibyśmy po konsolidacji musimy przeznaczyć na spłatę karnych odsetek.

Decyzję o złożeniu wniosku o kredyt odnawialny powinna poprzedzić dogłębna analiza naszej sytuacji finansowej. Bez dokładne policzenia wszystkich dotychczasowych kosztów kredytów, i kosztów zaciągnięcia nowego zobowiązania trudno będzie oszacować opłacalność takiej operacji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pieniądze na samochód – skąd je wziąć i o czym pamiętać?

Kupno samochodu, niezależnie od tego czy jest nowy czy używany, to zawsze wydatek i transakcja pełna emocji. No bo umówmy się, każdy kolejny zakup samochodu, to zawsze pozytywne wydarzenie, w końcu ludzie czują więź ze swoimi pojazdami. Może to być zarówno auto z salonu, jak i takie, które ma już swojego właściciela i zostaje sprzedane na rynku wtórnym. W obu tych przypadkach, musimy się liczyć z tym, że trzeba będzie zapłacić za te „cztery kółka”. Mówi się, że najlepiej jest kupować samochód za gotówkę. Trudno ocenić, skąd taka popularność tego zdania, zważywszy na fakt, że mało kogo stać dzisiaj na wyłożenie gotówki i kupno samochodu od ręki. Częściej, ludzie decydują się na pobranie różnych kredytów i pożyczek, dzięki którym dopiero kupują auto. No właśnie, biorąc pod uwagę, jak rozległym rynkiem jest dziś branża pożyczkowa, uzyskanie środków, które mają służyć kupnie auta, jest nie tak trudnym zadaniem. Na pierwszy rzut oka, może się to wydawać ciężka misja, ale w rzeczywistośc

Czy warto zaciągać kredyt na dowód?

Mitów na temat kredytów i pożyczek jest bez wątpienia całe mnóstwo. Warto jednak kierować się rzeczywistymi informacjami, nie zaś plotkami, wyssanymi z palca. W przypadku kredytu gotówkowego, udzielanego w wielu przypadkach wyłącznie  w oparciu o dokument tożsamości, sprawa nie jest skomplikowana. Jak wspominałam w poprzednich postach kredyt  na dowód jest jedynie sposobem ułatwienia formalności. Pożyczkobiorca nie musi zdobywać dokumentacji, a cały proces przyznania kredytu trwa dosłownie kilka minut. Czy wato więc zaciągać tego typu zadłużenia? Czy przypadkiem nie są one bardziej kosztowne od tych zwyczajnych, na które potrzeba więcej czasu?  Z pewnością podwyższone opłaty za udzielenie wsparcia finansowego są cechą pożyczek pozabankowych i ogólnie wszystkich, występujących pod hasłem "bez BIK". W przypadku jednak kredytu na dowód, banki nie nakładają dodatkowych opłat (zazwyczaj) - tak naprawdę jest to kredyt jak każdy inny, tyle, że ze znacząco ułatwioną procedurą. Co wię

Social Lending, porównanie - czyli gdzie pożyczać najlepiej.

Po przedstawieniu wielu cech portali, zajmujących się pożyczkami społecznościowymi, najlepszym co można i należy zrobić to zestawić je ze sobą. Ten proces można właśnie obserwować, na powyższej tabeli - kolorem żółtym został wyróżniony portal sekrata.pl, który wydaje się najkorzystniejszy zarówno pod względem opłat, jak i samym udostępnieniem pożyczek dla osób ze złą historią kredytową. Kolor czerwony przedstawia natomiast najmniej atrakcyjną zakrę, oferującą nie tylko ogromne inwestycje w samą pożyczkę, jak i wiele zabezpieczeń, uniemożliwiających korzystanie z niej osobom ze złą przeszłością finansową. Nie da się jednak ukryć, iż inwestorzy właśnie w tym portalu czuć mogą się najbezpieczniej, obowiązkowe stało się bowiem zweryfikowanie bardzo wielu danych. Dla inwestorów oczywiście najbardziej i najmniej atrakcyjne portale, plasować się będą inaczej. Jeśli jednak chodzi o pożyczkobiorcę, to zaciąganie pożyczki w zakrze mija się z celem, chyba, że trafi się świetną okazję. W moim mni