Przejdź do głównej zawartości

Na co zwracać uwagę przy kredycie na dowód

Banki udzielają kredytów od setek lat. Ich głównym zadaniem jest zarobienie na pożyczaniu jakiejś sumy pieniędzy i po jakimś czasie otrzymanie tej sumy powiększonej o odpowiedni procent. W dawnych czasach banki, kościoły i państwo dawały pieniądze na duże oprocentowanie, jednak władcy walczyli z tym, a niektórzy wielcy filozofowie potępiali ten proceder jako grzeszny i nie etyczny. Od dawna wiadome jest ze banki nie zawsze działają zgodnie z etyką i nawet kiedy państwo wprowadza ustawy mające na celu utemperować zachcianki banków, te znajdują luki w prawie i dalej wykorzystują najbiedniejszych.

Krok pierwszy

Kiedy decydujemy się na wzięcie kredytu gotówkowego w banku, wybierajmy takie, które najbardziej pasują do naszych kryteriów. Przeglądając ulotkę, czy oglądając reklamę w telewizji nie kierujmy się marketingowymi chwytami, takimi jak „Zero prowizji”, czy „100zł za darmo”, albo „drogi upominek od firmy”.

Takie reklamy świadczą o tym, że nasz kredyt będzie tylko powiększony o kwotę/wartość prezentu, więc i tak będziemy musieli za to zapłacić.

Krok drugi

Zdecydowaliśmy się pójść do konkretnego banku. Miła obsługa, uśmiechnięta pani oferująca kawę i już jest przyjemnie. Jeżeli tak nas przyjmą powinniśmy się cieszyć, ale nie możemy zapomnieć o najważniejszym – KREDYCIE!

Kiedy spełniamy wymogi oferty przedstawiana jest nam umowa. Długa, trudna w zrozumieniu, pisana prawnym, chciałoby się użyć słowa, bełkotem, ale musimy ją przeczytać. Banki tworzą umowę wg. Poniższego schematu:

  1. Na początku wyjaśnianie frazeologii, żargonu i przedstawienie celu umowy.

  2. Później opisane jest sedno sprawy, a te rzeczy, które są krępujące dla banku przerzucane są do załącznika, który jest na innej kartce. Chodzi tu głównie o zestawienia, tabele i inne ważne elementy na których opiera się cała procedura obliczania odsetek i prowizji

  3. Na końcu prosty tekst zachęcający wręcz do podpisania umowy

Pamiętaj!

W umowie musi być zawarte wszystko co jest podstawą do obliczenia kredytu. Jeżeli widnieje w niej zapis o regulaminie bank MUSI Ci go przedstawić.

Krok trzeci

Zdecydowaliśmy się na podpisanie umowy. Upewnijmy się jednak czy zawarto w niej korzystne dla nas warunki. Przyjrzyjmy się następującym kryteriom:

  • Ubezpieczenie. Czy jest obowiązkowe? Czy możesz zaproponować innego ubezpieczyciela? Jest to ważne, gdyż na ubezpieczeniu kredytu bank dolicza sobie niewielką, w stosunku do kredytu prowizję, która nie jest opisana w ustawie o kredytach konsumenckich.

  • W jaki sposób naliczane są raty? Możliwe jest że bank przedstawia raty malejące. Jeżeli pierwsza rata nas nie odstrasza, wtedy ostatnia tym bardziej nie powinna być koszmarem.

  • Czy możliwa jest szybsza spłata kredytu? To ważny element umowy. Banki niechętnie przedstawiają taki wariant, gdyż przy takim procesie nie uzyskują dodatkowych dochodów z prowizji, oraz muszą zwrócić cześć ubezpieczenia.

  • Czy pobierane są dodatkowe opłaty za, inne niż wpłata w placówce, spłacanie rat? Niektóre banki naliczają dodatkowe opłaty wiedząc, że ludzie mogąc spłacić np. internetowym przelewem, zrobią to nawet jeśli kosztuje ich to 0,50 zł

  • jakie jest RRSO? Jest to wskaźnik rzeczywistego oprocentowania kredytu. Będzie on większy od oprocentowania kredytu, ponieważ ukazuje on dodatkowe koszty, tj prowizje, opłaty. Jeżeli jest on o wiele większy od oprocentowania kredytu, wiemy, że bank zarabia głównie na tym co jest napisane małymi literkami. Pamiętajmy że im krótsza spłata kredytu tym większy wskaźnik. To bardzo trudny parametr, który nie zawsze obrazuje problem i nawet, gdy jest wysoki nie jest taki zły, ale tylko w krótkich terminach spłaty, tj. 3 miesiące. Im dłuższy czas spłaty tym jest on bardziej zbliżony do oprocentowania kredyty.

Są to najważniejsze, lecz nie wszystkie elementy, na które musimy zwrócić uwagę zawierając umowę. Banki zarabiają na lekkomyślności i desperacji klientów i to, w świetle panującego nam prawa, dlatego jeżeli nie chcemy być naciągnięci na spłatę dużego kredytu, za małą gotówkę czytajmy umowy i pytajmy, a co najważniejsze nie bójmy się wyjść z banku jeśli nam nie odpowiada.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pożyczki na dowód, czy warto

Dla banków są dwa typy ludzi., ci którzy potrafią spłacić kredyt i oni go dostają, oraz ci którzy przez jakieś trudne sprawy finansowe, nie są wypłacalni, to grupa o podwyższonym ryzyku kredytowym. Sprawa jest prosta, kiedy ci pierwsi przychodzą do banku dostają go bez przeszkód. Może nie trwa to jak w reklamach 15 minut, a czasem może przedłużyć się do kilku dni, z uwagi na sprawdzenie historii kredytowej i jeśli takiej klient jej nie posiada uruchamiany jest dział decyzyjny, ale dostają go. Kto do tej grupy należy? Ci którzy zarabiają, to raz, oraz ci nie istniejący w ewidencji Biura Informacji Kredytowej jako dłużnicy niespłacający kredytu. Nie oszukujmy się, pożyczki na dowód w bankach udzielane są tylko stałym klientom, którzy mieli już konta w tym , lub innym banku, od kilku miesięcy i nie figurują w BIK jako niewypłacalni. A co z drugą grupą? Dla tych ludzi powstały firmy, udzielające tzw. pożyczek gotówkowych. Firmy te biorąc wielkie ryzyko udzielają pożyczek wysoko...

Co może grozić osobie, która zalega ze spłatą kredytu?

Wiele osób zaciągając zobowiązania kredytowe, nie jest do końca świadomych ewentualnych konsekwencji, które pociąga za sobą zaburzenie płynności spłaty kredytu. Takie opóźnienie i przestój w spłacaniu pożyczek jest dotkliwe zarówno dla osób prywatnych, jak też przedsiębiorców, którzy biorą kredyty na firmę. Jeżeli firma ma kłopot ze spłacaniem kredytu, konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Jeśli bowiem dojdzie do wpisania na listę KRD, przed osobą w tej bazie zamykają się bardzo poważne furtki . Przykładem może być zablokowanie możliwości zakupów ratalnych czy pobrania innych pożyczek bankowych. Z usług Krajowego Rejestru Dłużników korzysta wiele firm, na przykład operatorzy telekomunikacyjni ścigający wierzycieli, a także firmy leasingowe, które wspierają firmowe działalności. Bardzo dotkliwym faktem, który wiąże się z wpisaniem na tę listę jest to, że informacja o obecności w bazie może być jawna nawet przez okres 10 lat. Jeżeli więc ktoś stanął wobec zaburzenia płynności...

Co musimy wiedzieć o pozabankowych formach pożyczek?

Na rynku produktów finansowych możemy dzisiaj zaobserwować bardzo dużą różnorodność. Tyczy się to rozmaitych ofert kredytowych, pożyczek, a także kont oszczędnościowych czy atrakcyjnych lokat. Obok ofert, które mają do zaproponowania działające na naszym rynku banki, coraz częściej możemy obserwować innego typu oferty pomocy kredytowej. Różnej maści pożyczki pozabankowe są dostępne niemal w całym kraju, możemy spotkać zarówno stacjonarne biura, które zajmują się udzielaniem takich pożyczek, a także skorzystać z usług firm, które udzielają pożyczek przez Internet. Jeżeli chcemy zdecydować się na pozabankową formę pożyczki, musimy uważać na kilka kwestii. Po pierwsze, warto dokładnie wczytać się w to, jakich dokumentów będziemy potrzebować, aby dostać pieniądze. Czasem wystarczy jedynie dowód osobisty, ale możemy być także poproszeni o przedstawienie zaświadczenia o dochodach z ostatnich trzech miesięcy. Następna, równie ważna kwestia, to zapoznanie się z warunkami spłaty. Chodzi tu z...