Przejdź do głównej zawartości

Czym jest pożyczka? ABC Kredytobiorcy - cz.1.

Często w naszym życiu zdarzają się sytuacje, w których trudno związać koniec z końcem. Wówczas sięgamy po kredyt bądź pożyczkę, tak czy inaczej zadłużając się. Jeśli zatem naprawdę nie mamy innego wyjścia, warto chociaż dokonać tego z głową. Aby więc ułatwić poszukiwanie informacji oraz pomóc podjąć różne decyzje przyszłym Kredytobiorcom, przedstawię przed Wami serię postów, które odpowiedzą na wszystkie podstawowe pytania, dot. tego tematu. Będzie to małe kompendium wiedzy, zawierające wszystko co wiedzieć trzeba zanim zaciągnie się dług. 

Czym jest pożyczka? 

Zacząć muszę od tego, iż mimo że kredyt i pożyczka często są pojęciami używanymi wymiennie, oznaczają dwie różne rzeczy. Przede wszystkim pożyczka, wszelkie swe uwarunkowania znajduje w Kodeksie Cywilnym, a udzielić jej może praktycznie każdy. Stronami umowy pożyczki mogą być więc osoby fizyczne, osoby prawne, a nawet jednostki organizacyjne, takie jak spółki jawne czy wspólnoty mieszkaniowe, nie posiadające zatem osobowości prawnej. Jeśli chodzi o samą umowę, tu również przepisy pozostawiają dużą dowolność, może być ona sporządzona zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej. Zakłada się jednak, iż pożyczki, których przedmiot przekracza 500 zł, winny być poparte umową w formie dokumentu. Jasnym jest oczywiście, że najlepszym rozwiązaniem, w przypadku każdej sumy, jest umowa, złożona na piśmie - znacząco ułatwia ona ewentualne postępowania sądowe. Kolejną sprawą, dla której przepisy nie są zbyt konkretne, jest czas trwania umowy. Zasadniczo, umowa pożyczki musi zostać zawarta na czas określony, nie ma jednak żadnych konkretnych wytycznych, co do długości okresu jej trwania. Dla obu stron, szczególnie dla pożyczkobiorcy, korzystnym będzie mimo wszystko precyzyjne określenie daty spłacenia ów zadłużenia. Uzasadnię to tym, iż w przypadku nieokreślenia terminu spłaty, pożyczkobiorca ma obowiązek zwrócenia całości zadłużenia, w terminie 6 tygodni, od dnia wypowiedzenia umowy pożyczki. 
Równie ważnym aspektem, będącym często wyznacznikiem tego, gdzie zaciagamy zadłużenie, jest oprocentowanie. W myśl przepisów, pożyczka nie musi być odpłatna, niestety w większości przypadków jest. Praktycznie każdy pożyczkodawca pragnie otrzymać wynagrodzenie za udostępnienie swoich pieniędzy komuś nierzadko obcemu. Wynagrodzenie to zwykle podawane jest właśnie w postaci oprocentowania, a zatem procentowej części kwoty pożyczki, która należy się pożyczającemu. Oprocentowanie, jak łatwo zauważyć, podawane jest większości w skali rocznej. Istotnym jest także fakt, że od pewnego czasu w Polsce obowiązywać zaczęły "odsetki maksymalne", o czym będę pisać w kolejnych postach. 
Na koniec, chciałabym zwrócić uwagę jeszcze na jedną, bardzo istotną kwestię, która być może powinna pojawić się słowem wstępu. W przypadku pożyczki - w przeciwieństwie do kredytu - udzielający pożyczki, zobowiązuje się za sprawą umowy,  (art.720-724 Kodeksu Cywilnego) przenieść na własność biorącego pożyczkę jej przedmiot, którym swoją drogą mogą być nie tylko pieniądze, ale również produkty, surowce itp. 
Te podstawowe informacje o pożyczce, umożliwią rozróżnienie jej od kredytu, co spowoduje, że jasne będzie jakie mamy zobowiązania, a jakie prawa zaciągając ją. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pożyczki na dowód, czy warto

Dla banków są dwa typy ludzi., ci którzy potrafią spłacić kredyt i oni go dostają, oraz ci którzy przez jakieś trudne sprawy finansowe, nie są wypłacalni, to grupa o podwyższonym ryzyku kredytowym. Sprawa jest prosta, kiedy ci pierwsi przychodzą do banku dostają go bez przeszkód. Może nie trwa to jak w reklamach 15 minut, a czasem może przedłużyć się do kilku dni, z uwagi na sprawdzenie historii kredytowej i jeśli takiej klient jej nie posiada uruchamiany jest dział decyzyjny, ale dostają go. Kto do tej grupy należy? Ci którzy zarabiają, to raz, oraz ci nie istniejący w ewidencji Biura Informacji Kredytowej jako dłużnicy niespłacający kredytu. Nie oszukujmy się, pożyczki na dowód w bankach udzielane są tylko stałym klientom, którzy mieli już konta w tym , lub innym banku, od kilku miesięcy i nie figurują w BIK jako niewypłacalni. A co z drugą grupą? Dla tych ludzi powstały firmy, udzielające tzw. pożyczek gotówkowych. Firmy te biorąc wielkie ryzyko udzielają pożyczek wysoko...

Co może grozić osobie, która zalega ze spłatą kredytu?

Wiele osób zaciągając zobowiązania kredytowe, nie jest do końca świadomych ewentualnych konsekwencji, które pociąga za sobą zaburzenie płynności spłaty kredytu. Takie opóźnienie i przestój w spłacaniu pożyczek jest dotkliwe zarówno dla osób prywatnych, jak też przedsiębiorców, którzy biorą kredyty na firmę. Jeżeli firma ma kłopot ze spłacaniem kredytu, konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Jeśli bowiem dojdzie do wpisania na listę KRD, przed osobą w tej bazie zamykają się bardzo poważne furtki . Przykładem może być zablokowanie możliwości zakupów ratalnych czy pobrania innych pożyczek bankowych. Z usług Krajowego Rejestru Dłużników korzysta wiele firm, na przykład operatorzy telekomunikacyjni ścigający wierzycieli, a także firmy leasingowe, które wspierają firmowe działalności. Bardzo dotkliwym faktem, który wiąże się z wpisaniem na tę listę jest to, że informacja o obecności w bazie może być jawna nawet przez okres 10 lat. Jeżeli więc ktoś stanął wobec zaburzenia płynności...

Co musimy wiedzieć o pozabankowych formach pożyczek?

Na rynku produktów finansowych możemy dzisiaj zaobserwować bardzo dużą różnorodność. Tyczy się to rozmaitych ofert kredytowych, pożyczek, a także kont oszczędnościowych czy atrakcyjnych lokat. Obok ofert, które mają do zaproponowania działające na naszym rynku banki, coraz częściej możemy obserwować innego typu oferty pomocy kredytowej. Różnej maści pożyczki pozabankowe są dostępne niemal w całym kraju, możemy spotkać zarówno stacjonarne biura, które zajmują się udzielaniem takich pożyczek, a także skorzystać z usług firm, które udzielają pożyczek przez Internet. Jeżeli chcemy zdecydować się na pozabankową formę pożyczki, musimy uważać na kilka kwestii. Po pierwsze, warto dokładnie wczytać się w to, jakich dokumentów będziemy potrzebować, aby dostać pieniądze. Czasem wystarczy jedynie dowód osobisty, ale możemy być także poproszeni o przedstawienie zaświadczenia o dochodach z ostatnich trzech miesięcy. Następna, równie ważna kwestia, to zapoznanie się z warunkami spłaty. Chodzi tu z...