Przejdź do głównej zawartości

Koszty kredytu - ABC Kredytobiorcy cz. 10.

W ostatniej już części poradnika kredytobiorcy, chciałabym wytłumaczyć pokrótce pojęcia, związane z kosztami kredytu, a także procesy ich naliczania. Warto zacząć od samego oprocentowania kredytów, które w większości przypadków, jest największym obciążeniem dla kredytobiorcy. Należy pamiętać, iż w ofertach kredytowych, banki podają je w stosunku rocznym, bez względu na to, jak w danej chwili je nazywają. Spotkać się możemy więc ze skrótem p.a., oznaczającym dosłownie pro anno - w stosunku rocznym. Koszty kredytu to również opłaty manipulacyjne oraz prowizje. Jeśli chcemy obliczyć rzeczywiste obciążenie, jakim zostaniemy obarczeni, w wyniku zaciągnięcia kredytu, musimy wziąć pod uwagę nie tylko nominalne oprocentowanie i opłaty dodatkowe, ale także czas, konkretne terminy, w jakich należy spłacić konkretne sumy. Istotne jest tutaj na jak długo kredyt zostaje zaciągnięty, a także w jak wielu ratach trzeba go spłacić. 

Trochę ekonomii dla zainteresowanych...
Aby ukazać problem ten na konkretnych liczbach, przedstawię obliczenie rzeczywistego obciążenia na przykładzie dwóch potencjalnych banków oraz wysokiej sumy kredytu, by wszystko było wyraziste. 
Zatem wyobraźmy sobie, iż posiadamy ofertę banku A oraz banku B, proponują one jednoroczny kredyt w wysokości, powiedzmy 120 tysięcy złotych, który oprocentowany zostanie 40% rocznie. Wszystkie parametry obu kredytów są identyczne, a zatem suma, okres kredytu, stopa procentowa. Różni je wyłącznie częstotliwość spłat, bank A bowiem, wymaga jednorazowego zwrotu udostępnionego kapitału pod koniec okresu kredytowania, bank B rozkłada kapitał na cztery równe raty, płacone co kwartał. 

Zauważmy więc, że w przypadku banku A wszystko jest jasne, pożyczając 120 tysięcy oddamy 168 tysięcy złotych, gdyż: 120 tys. x 40% = 48 tys.    48 tys.+120 tys. = 168 tys. 

W banku B, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Posłużymy się średnim okresem kredytu, całkowicie zostanie on bowiem spłacony po upływie roku, warto jednak pamiętać, że po pierwszych trzech miesiącach (kwartale), pierwsza rata obniży jego kwotę. Aby obliczyć tutaj średni okres kredytu, wykorzystać należy wzór: (r+1) :2 , w którym r oznaczać będzie liczbę równych rat. Podstawiając do wzoru, nasze cztery raty, widzimy, że średni okres kredytu w banku B, wynosi 2,5 kwartału, a więc 0,625 roku. 

| (4+1) : 2 = 2,5 kwartału --> 2,5:4=0,625 roku. |

Łatwo teraz obliczymy, że odsetki od sumy 120 tysięcy, w oprocentowaniu rocznym 40%, podczas okresu kredytu wynoszącego 0,625 roku, dają kwotę 30 tysięcy złotych.

|120 tys. x 40 % x 0,625 roku = 30 tys. |

Widzimy więc wyraźnie, że spłacając kredyt w ratach efektywne oprocentowanie jest niższe, w tym wypadku o 18 tysięcy niż w przypadku spłaty jednorazowej. 

Przykład ten ma na celu pokazać, iż terminy spłat, choć nie są wyrażane kwotami, mają ogromny wpływ na koszty kredytu, dlatego też przed zaciągnięciem każdego zadłużenia, warto dokładnie przeliczyć wszystkie elementy umowy. 


Informując dalej o kolejnych kosztach kredytu, napomknę jedynie, iż oprocentowanie może być w nim stałe bądź zmienne, na co dokładnie należy zwrócić uwagę w umowie. Jeśli chodzi natomiast o odsetki, należy wiedzieć czym naprawdę są. Najprościej mówiąc, stanowią one zarobek banku, wynikający z faktu, że udostępnia on kapitał na rzecz kredytobiorcy. I tak, ich suma, zależna jest przede wszystkim od wielkości ów kapitału, jak wspomniałam wyżej, czasu na jaki kapitał zostaje udostępniony oraz stopy procentowej. Ta ostatnia jest natomiast procentową miarą przychodu banku, jaki w wyniku udzielenia kredytu mu się należy, choć oczywiście istnieją oficjalne stopy banku centralnego, to po wielu przeliczeniach, banki stosują w umowach kredytowych, stopy procentowe, ustalane indywidualnie. Na sam koniec, przypomnę jeszcze o istnieniu prowizji, która jest kolejnym sposobem, w jaki bank zyskuje wynagrodzenie za udzielenie kredytu i jest ona także określona w procentach, jednak już od całej kwoty kredytu. 

Na wszystkie elementy omówione w tym poście, należy zwracać szczególną uwagę, zaciągając kredyt, w innym razie przerazić mogą nas niespodziewane i wysokie zarazem koszty kredytu, który po pierwszej racie, okazać się może absolutnie nieopłacalnym. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pożyczki na dowód, czy warto

Dla banków są dwa typy ludzi., ci którzy potrafią spłacić kredyt i oni go dostają, oraz ci którzy przez jakieś trudne sprawy finansowe, nie są wypłacalni, to grupa o podwyższonym ryzyku kredytowym. Sprawa jest prosta, kiedy ci pierwsi przychodzą do banku dostają go bez przeszkód. Może nie trwa to jak w reklamach 15 minut, a czasem może przedłużyć się do kilku dni, z uwagi na sprawdzenie historii kredytowej i jeśli takiej klient jej nie posiada uruchamiany jest dział decyzyjny, ale dostają go. Kto do tej grupy należy? Ci którzy zarabiają, to raz, oraz ci nie istniejący w ewidencji Biura Informacji Kredytowej jako dłużnicy niespłacający kredytu. Nie oszukujmy się, pożyczki na dowód w bankach udzielane są tylko stałym klientom, którzy mieli już konta w tym , lub innym banku, od kilku miesięcy i nie figurują w BIK jako niewypłacalni. A co z drugą grupą? Dla tych ludzi powstały firmy, udzielające tzw. pożyczek gotówkowych. Firmy te biorąc wielkie ryzyko udzielają pożyczek wysoko...

Co może grozić osobie, która zalega ze spłatą kredytu?

Wiele osób zaciągając zobowiązania kredytowe, nie jest do końca świadomych ewentualnych konsekwencji, które pociąga za sobą zaburzenie płynności spłaty kredytu. Takie opóźnienie i przestój w spłacaniu pożyczek jest dotkliwe zarówno dla osób prywatnych, jak też przedsiębiorców, którzy biorą kredyty na firmę. Jeżeli firma ma kłopot ze spłacaniem kredytu, konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Jeśli bowiem dojdzie do wpisania na listę KRD, przed osobą w tej bazie zamykają się bardzo poważne furtki . Przykładem może być zablokowanie możliwości zakupów ratalnych czy pobrania innych pożyczek bankowych. Z usług Krajowego Rejestru Dłużników korzysta wiele firm, na przykład operatorzy telekomunikacyjni ścigający wierzycieli, a także firmy leasingowe, które wspierają firmowe działalności. Bardzo dotkliwym faktem, który wiąże się z wpisaniem na tę listę jest to, że informacja o obecności w bazie może być jawna nawet przez okres 10 lat. Jeżeli więc ktoś stanął wobec zaburzenia płynności...

Co musimy wiedzieć o pozabankowych formach pożyczek?

Na rynku produktów finansowych możemy dzisiaj zaobserwować bardzo dużą różnorodność. Tyczy się to rozmaitych ofert kredytowych, pożyczek, a także kont oszczędnościowych czy atrakcyjnych lokat. Obok ofert, które mają do zaproponowania działające na naszym rynku banki, coraz częściej możemy obserwować innego typu oferty pomocy kredytowej. Różnej maści pożyczki pozabankowe są dostępne niemal w całym kraju, możemy spotkać zarówno stacjonarne biura, które zajmują się udzielaniem takich pożyczek, a także skorzystać z usług firm, które udzielają pożyczek przez Internet. Jeżeli chcemy zdecydować się na pozabankową formę pożyczki, musimy uważać na kilka kwestii. Po pierwsze, warto dokładnie wczytać się w to, jakich dokumentów będziemy potrzebować, aby dostać pieniądze. Czasem wystarczy jedynie dowód osobisty, ale możemy być także poproszeni o przedstawienie zaświadczenia o dochodach z ostatnich trzech miesięcy. Następna, równie ważna kwestia, to zapoznanie się z warunkami spłaty. Chodzi tu z...