Przejdź do głównej zawartości

Sprzedaż ratalna - ABC Kredytobiorcy cz. 7

Sprzedaż ratalna, dotyczy chyba każdego z nas. Przez całe życie, choć raz wzięliśmy niezbędny nam przedmiot na raty, pragnąc mieć go szybciej, niż zdążymy uzbierać pieniądze. Sprzedaż ratalna jest szczególnym rodzajem kredytu towarowego, udzielanego przez bank, za pośrednictwem instytucji finansowej oraz sprzedawcy, konsumentowi. Chcąc przybliżyć ogólne zasady działania takiej formy zadłużenia, przedstawię właściwości ów kredytu.
Zacząć należy od tego, że kredyt towarowy, spotkać można również jako kupiecki bądź handlowy. Określenia te stosuje się wymiennie, dlatego też często, w zależności od instytucji, używa się ich wszystkich. Najlepiej oddając jego istotę można rzec, że pozwala on prowadzić działalność wówczas, gdy potencjalni odbiorcy (konsumenci), nie posiadają odpowiednich sum, by zakupić oferowane towary, w sytuacji, gdy sprzedawcy nie mają możliwości sprzedaży towarów odbiorcom, którzy zapłacą gotówką. Tak wygląda to ze strony sprzedawcy. Czym jednak zadłużenie ów jest z naszej strony? Najprościej rzecz ujmując, jest to odroczenie zapłaty dostawcy, sprzedawcy itp. Zgodnie z podpisywaną przez nas umową, mamy prawo zapłacić za towar z opóźnieniem. Pamiętajmy jednak, iż jest to kredyt krótkoterminowy, odroczenie nie będzie więc zbyt długie. W wielu przypadkach wielkość kredytu, a zatem jego koszty, wzrastają z wielkością dokonywanych zakupów. Poziom finansowania kredytem kupieckim, a więc wielkość zadłużenia, jaką możemy zaciągnąć, zależy od wielu czynników, z czego najistotniejszymi są rodzaj branży, stan gospodarki, a także akceptowane obustronnie warunki współpracy.
Jak wygląda jednak sam proces zapłaty? Sprzedawca, umożliwiając odroczenie płatności, oczekuje od nas uiszczenia opłaty, powiększonej o odsetki, w wysokości zawartej w umowie. Czasami, umowy skonstruowane są tak, iż płacąc w wyznaczonym przez sprzedawcę terminie płacimy mniej, przekraczając ów termin płacimy więcej.
Zanim zdecydujemy się jednak na ten, bądź jakikolwiek inny, sposób finansowania/zaciągania zadłużeń krótkoterminowych, warto zwrócić uwagę na najistotniejszą sprawę, a zatem jego koszty. Aby wyciągnąć właściwe wnioski oraz odpowiednio ocenić wysokość opłat, płynących z zaciągnięcia danego zadłużenia, należy:
  • Zidentyfikować wielkość wszystkich obciążeń, zawartych w umowie - wielkości procentowe, podstawę od jakiej będzie ów procent naliczany oraz w jakich sytuacjach płatność ta zostanie naliczona. 
  • Ustalić rzeczywisty okres kredytowania - a zatem na jak długo faktycznie udzielony zostanie kredyt.
  • Określić dokładnie sumę, która pozostawiona zostaje do dyspozycji kredytobiorcy. 
  • Prześledzić dokładnie sposób spłaty, by określić jednoznacznie opłacalność kapitalizacji odsetek. 

Co więcej należy mieć świadomość, że koszty to ważne, ale nie jedyne kryterium wyboru odpowiedniego źródła finansowania. Ważne jest również to jak szybko będziemy mogli korzystać z sumy, bądź sprzętów, które są przedmiotem umowy, a także potencjalne zagrożenie płynące z zmiany warunków kredytowych  lub z opóźnienia w spłacie rat.
Dokonując uważnej lektury umowy oraz zadając wiele pytań, zanim ostatecznie zdecydujemy się na zadłużenie, jesteśmy w stanie wykryć wszelkie nieatrakcyjne dla nas aspekty, płynące z umów kredytowych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pożyczki na dowód, czy warto

Dla banków są dwa typy ludzi., ci którzy potrafią spłacić kredyt i oni go dostają, oraz ci którzy przez jakieś trudne sprawy finansowe, nie są wypłacalni, to grupa o podwyższonym ryzyku kredytowym. Sprawa jest prosta, kiedy ci pierwsi przychodzą do banku dostają go bez przeszkód. Może nie trwa to jak w reklamach 15 minut, a czasem może przedłużyć się do kilku dni, z uwagi na sprawdzenie historii kredytowej i jeśli takiej klient jej nie posiada uruchamiany jest dział decyzyjny, ale dostają go. Kto do tej grupy należy? Ci którzy zarabiają, to raz, oraz ci nie istniejący w ewidencji Biura Informacji Kredytowej jako dłużnicy niespłacający kredytu. Nie oszukujmy się, pożyczki na dowód w bankach udzielane są tylko stałym klientom, którzy mieli już konta w tym , lub innym banku, od kilku miesięcy i nie figurują w BIK jako niewypłacalni. A co z drugą grupą? Dla tych ludzi powstały firmy, udzielające tzw. pożyczek gotówkowych. Firmy te biorąc wielkie ryzyko udzielają pożyczek wysoko...

Co może grozić osobie, która zalega ze spłatą kredytu?

Wiele osób zaciągając zobowiązania kredytowe, nie jest do końca świadomych ewentualnych konsekwencji, które pociąga za sobą zaburzenie płynności spłaty kredytu. Takie opóźnienie i przestój w spłacaniu pożyczek jest dotkliwe zarówno dla osób prywatnych, jak też przedsiębiorców, którzy biorą kredyty na firmę. Jeżeli firma ma kłopot ze spłacaniem kredytu, konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Jeśli bowiem dojdzie do wpisania na listę KRD, przed osobą w tej bazie zamykają się bardzo poważne furtki . Przykładem może być zablokowanie możliwości zakupów ratalnych czy pobrania innych pożyczek bankowych. Z usług Krajowego Rejestru Dłużników korzysta wiele firm, na przykład operatorzy telekomunikacyjni ścigający wierzycieli, a także firmy leasingowe, które wspierają firmowe działalności. Bardzo dotkliwym faktem, który wiąże się z wpisaniem na tę listę jest to, że informacja o obecności w bazie może być jawna nawet przez okres 10 lat. Jeżeli więc ktoś stanął wobec zaburzenia płynności...

Co musimy wiedzieć o pozabankowych formach pożyczek?

Na rynku produktów finansowych możemy dzisiaj zaobserwować bardzo dużą różnorodność. Tyczy się to rozmaitych ofert kredytowych, pożyczek, a także kont oszczędnościowych czy atrakcyjnych lokat. Obok ofert, które mają do zaproponowania działające na naszym rynku banki, coraz częściej możemy obserwować innego typu oferty pomocy kredytowej. Różnej maści pożyczki pozabankowe są dostępne niemal w całym kraju, możemy spotkać zarówno stacjonarne biura, które zajmują się udzielaniem takich pożyczek, a także skorzystać z usług firm, które udzielają pożyczek przez Internet. Jeżeli chcemy zdecydować się na pozabankową formę pożyczki, musimy uważać na kilka kwestii. Po pierwsze, warto dokładnie wczytać się w to, jakich dokumentów będziemy potrzebować, aby dostać pieniądze. Czasem wystarczy jedynie dowód osobisty, ale możemy być także poproszeni o przedstawienie zaświadczenia o dochodach z ostatnich trzech miesięcy. Następna, równie ważna kwestia, to zapoznanie się z warunkami spłaty. Chodzi tu z...