Przejdź do głównej zawartości

Warunki uzyskania kredytu. ABC Kredytobiorcy cz. 8

Jak już zostało wspomniane we wcześniejszych postach, udzielenie kredytu przez bank, nie jest niczym innym, jak tylko pozostawieniem do dyspozycji kredytobiorcy odpowiedniej sumy pieniędzy. Kredytobiorca zaś ma obowiązek wykorzystać ją w taki sposób, jak mówi o tym umowa.
Uzyskanie kredytu nie dla wszystkich jest możliwe, należy bowiem spełniać wszystkie oczekiwania stawiane przez bank.

  • Przede wszystkim klient - kredytobiorca, musi prezentować zdolność kredytową, a więc prościej mówiąc, bank musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić raty, wraz z kosztami kredytu, jakimi jest prowizja i/lub odsetki.
  • Kredytobiorca musi przedstawić bankowi potwierdzenie możliwości pozyskiwania stałych przychodów i wpływów w przyszłości, przez odpowiedni okres czasu. Ma to oczywiście związek z punktem pierwszym - zabezpieczeniem banku, informacją, że kredytobiorca może i będzie mógł dług oddawać regularnie. 
  • Należy przedstawić również informacje, dotyczące innych zadłużeń, jeśli kredytobiorca je posiada, zbyt wysokie zadłużenie, spowodować może zakłócenie jego płynności finansowej, co również postawi pod znakiem zapytania spłacanie kredytu.
  • W wielu przypadkach, istotne jest przedstawienie zabezpieczenia, które z pewnością ułatwiają zaciągnięcie kredytu, niekiedy są to ruchomości, nieruchomości, bądź tzw. żyranci, poręczyciele. Ten punkt, w dużej mierze, w przypadku niektórych rodzajów kredytów, decyduje o wysokości kredytu, a nawet warunkuje jego zaciągnięcie. 
Warto mieć świadomość, że to jedynie ogólny zarys tego, jak wygląda weryfikacja potencjalnego kredytobiorcy, w rzeczywistości, posiadanie zdolności kredytowej, w żadnym razie nie zobowiązuje banku do udzielenia kredytu, choć w większości są one przyznawane.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pożyczki na dowód, czy warto

Dla banków są dwa typy ludzi., ci którzy potrafią spłacić kredyt i oni go dostają, oraz ci którzy przez jakieś trudne sprawy finansowe, nie są wypłacalni, to grupa o podwyższonym ryzyku kredytowym. Sprawa jest prosta, kiedy ci pierwsi przychodzą do banku dostają go bez przeszkód. Może nie trwa to jak w reklamach 15 minut, a czasem może przedłużyć się do kilku dni, z uwagi na sprawdzenie historii kredytowej i jeśli takiej klient jej nie posiada uruchamiany jest dział decyzyjny, ale dostają go. Kto do tej grupy należy? Ci którzy zarabiają, to raz, oraz ci nie istniejący w ewidencji Biura Informacji Kredytowej jako dłużnicy niespłacający kredytu. Nie oszukujmy się, pożyczki na dowód w bankach udzielane są tylko stałym klientom, którzy mieli już konta w tym , lub innym banku, od kilku miesięcy i nie figurują w BIK jako niewypłacalni. A co z drugą grupą? Dla tych ludzi powstały firmy, udzielające tzw. pożyczek gotówkowych. Firmy te biorąc wielkie ryzyko udzielają pożyczek wysoko...

Co może grozić osobie, która zalega ze spłatą kredytu?

Wiele osób zaciągając zobowiązania kredytowe, nie jest do końca świadomych ewentualnych konsekwencji, które pociąga za sobą zaburzenie płynności spłaty kredytu. Takie opóźnienie i przestój w spłacaniu pożyczek jest dotkliwe zarówno dla osób prywatnych, jak też przedsiębiorców, którzy biorą kredyty na firmę. Jeżeli firma ma kłopot ze spłacaniem kredytu, konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Jeśli bowiem dojdzie do wpisania na listę KRD, przed osobą w tej bazie zamykają się bardzo poważne furtki . Przykładem może być zablokowanie możliwości zakupów ratalnych czy pobrania innych pożyczek bankowych. Z usług Krajowego Rejestru Dłużników korzysta wiele firm, na przykład operatorzy telekomunikacyjni ścigający wierzycieli, a także firmy leasingowe, które wspierają firmowe działalności. Bardzo dotkliwym faktem, który wiąże się z wpisaniem na tę listę jest to, że informacja o obecności w bazie może być jawna nawet przez okres 10 lat. Jeżeli więc ktoś stanął wobec zaburzenia płynności...

Co musimy wiedzieć o pozabankowych formach pożyczek?

Na rynku produktów finansowych możemy dzisiaj zaobserwować bardzo dużą różnorodność. Tyczy się to rozmaitych ofert kredytowych, pożyczek, a także kont oszczędnościowych czy atrakcyjnych lokat. Obok ofert, które mają do zaproponowania działające na naszym rynku banki, coraz częściej możemy obserwować innego typu oferty pomocy kredytowej. Różnej maści pożyczki pozabankowe są dostępne niemal w całym kraju, możemy spotkać zarówno stacjonarne biura, które zajmują się udzielaniem takich pożyczek, a także skorzystać z usług firm, które udzielają pożyczek przez Internet. Jeżeli chcemy zdecydować się na pozabankową formę pożyczki, musimy uważać na kilka kwestii. Po pierwsze, warto dokładnie wczytać się w to, jakich dokumentów będziemy potrzebować, aby dostać pieniądze. Czasem wystarczy jedynie dowód osobisty, ale możemy być także poproszeni o przedstawienie zaświadczenia o dochodach z ostatnich trzech miesięcy. Następna, równie ważna kwestia, to zapoznanie się z warunkami spłaty. Chodzi tu z...